Ana içeriğe atla

7- ORTA ASYA UYGARLIKLARI, MISIR UYGARLIĞI

ORTA ASYA UYGARLIĞI

Orta Asya Kültürü
Anav Kültürü: Batı Türkistan'da ortaya çıkarılan Orta Asya'nın en eski kültürüdür.Afanesyevo Kültürü: Altay - Sayan dağlarının kuzeybatısında çıkarılmıştır. Türklerin en eski kültürüdür.

Karasuk Kültürü: Karasuk Nehri kenarında oluşturulmuş bir kültürdür.
Tagar Kültürü: Abakan bölgesinde oluşmuştur. İğne, bilezik, küpe, ok uçları mevcuttur.

Andronova Kültürü: Hazar denizinin kuzeydoğusundan Ural Dağlarına kadar geniş bir alana yayılmıştır. Tunç ve altın eşyalara ilk kez bu kültürde rastlanmıştır.

İskitler (Sakalar)
•İskitler, Karadeniz ve Hazar Denizi’nin kuzeyinde yaşamışlardır.
•Arkeolojik çalışmalar İskit kültürü ile Orta Asya Türk kültürü arasında büyük bir yakınlık olduğunu göstermektedir.
•İskit Devleti’nin ünlü hükümdarı Alp Er Tunga’dır.
•İskitler maden işlemeciliğinde ileri seviyeye ulaşmışlardır. Bozkırların kuyumcuları olarak adlandırılırlar
•Atlı göçebe bir topluluk olan İskitler, zaman içinde farklı kavimleri idareleri altında bulundurmuşlardır.

MISIR UYGARLIĞI

Mısır
•Nil nehri etrafında kurulmuştur.
•İlk dönemlerde şehir devletleri (nom) hâlinde teşkilatlanan devlet, zamanla merkezî bir krallık hâline gelmiştir.
•Mısır, firavun olarak bilinen tanrı–kralların baskıcı ve mutlak otoritesi ile yönetilmiştir.
•Mısır, etrafı çöllerle çevrili bir bölge olması nedeniyle istilalara pek fazla uğramamıştır.
•Mısırlılar Hititlerle Suriye topraklarını egemenlik altına almak amacıyla savaşmış ve iki devlet arasında tarihin ilk yazılı antlaşması olarak bilinen Kadeş Antlaşması imzalanmıştır (MÖ 1280).
•Ölümden sonra hayatın sürdüğüne inanan Mısırlılar ölülerini mumyalamışlardır.
•Mısırlılar Firavunlar için Piramid, halk için de labirent denilen mezarlar inşa etmiştir.
•Mısırlılarda dinî inançların, öbür dünya inancının güçlü olmasının etkisi ile anatomi, tıp, eczacılık ve mumyacılık; firavunun "tanrı-kral" sayılıp ona göre mezar yapılmak istenmesinden dolayı mimari; Nil'in taşma zamanının belirlenip ona göre tarımı düzenlemek için takvim (Güneş takvimi) yapılması ihtiyacı sonucunda astronomi; Nil taştıktan sonra tarla sınırlarını yeniden düzgünce çizebilmek amacıyla geometri geliştirilmiştir.
•Mısırlılar pi sayısını gerçek değerine en yakın hesaplamışlardır. Ayrıca dört işlemi ilk defa kullanmışlardır.
•Mısırlılar, hiyeroglif adı verilen bir yazı çeşidini kullanmışlardır.
•Yazı malzemesi olarak da bitki liflerinden elde edilen ve papirüs adı verilen kağıtlar üretmişlerdir.
•Perslerin bölgeyi işgali sonucunda, Mısır, bu devletin bir eyaleti durumuna gelmiştir.
•Makedonya Kralı İskender tarafından düzenlenen Asya Seferi, Mısır’ın İskender İmparatorluğu’nun siyasi egemenliği altına girmesine yol açmıştır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

2023- 2024 GÜNCEL TARİH DERSİ SLAYTLARI ve TYT KURS SLAYTLARI

SAYFANIN ALTINDAKİ ÖRNEK SLAYTLARIMIZI İNCELEMEDEN KARAR VERMEYİN. BU SENE DEĞİŞEN 9, 10 VE ÖZELLİKLE 11. SINIF DERS KİTABINA GÖRE SLAYTLARIMIZI GÜNCELLEDİK % 100 YENİ DERS KİTAPLARI İLE UYUMLU YENİ MÜFREDATA UYGUN HARİTA+ GÖRSEL  + TEST + ÖZET AKILLI TAHTA İLE % 100 UYUMLU HER ÜNİTE SLAYTI 100 SAYFANIN ÜZERİNDE OKUL İÇİN DERS SLAYTLARI (39 SLAYT ve  PDF)   TYT KURS SLAYTLARI (23 SLAYT ve PDF ) NOT: TYT KURS SLAYTLARI 2 FARKLI ŞEKİLDE HAZIRLANDI.  1. DOSYA ESKİ MÜFREDETA GÖRE KRONOLOJİK OLARAK HAZIRLANDI.  2. DOSYA GÜNCEL MÜFREDATA UYGUN OLARAK HAZIRLANDI.   NASIL SATIN ALABİLİRİM? Tarih9, tarih10, tarih11, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi + TYT Kurs Slaytı SLAYT /PDF =  4 00 TL  WhatsApp / Telegram:  0505 659 58 85 ÖRNEK SLAYTLARIMIZI İNCELEMEDEN KARAR VERMEYİN TARİH 9 ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA TARİH 10 ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA TYT KURS ÖRNEK SUNU İNCELEK İÇİN TIKLA TARİH 11 ÖR

11. SINIF TARİH 4. ÜNİTE | DEVRİMLER ÇAĞINDA DEĞİŞEN DEVLET-TOPLUM İLİŞKİLERİ | GÜNCEL TARİH DERSİ PDF İNDİR

  2022-2023 Eğitim Öğretim yılı hepimiz için hayırlı olsun. Bilgi Sarmal Tarih Zümresi olarak hazırladığımız ders notlarımızı sizlerle paylaşıyorum.  Tamamen mevcut müfredat kazanımlarına uygun, harita ve görsellerin bol kullanıldığı hem öğretmenin hem de öğrencinin işini kolaylaştırmayı amaçlayan bu notlar umarım amaca hizmet eder. Notların devamını sene içinde hazırladıkça paylaşmaya gayret edeceğiz. Aşağıdaki linkten Bilgi Sarmal Yayınları tarafından hazırlanan güncel 11. sınıf tarih dersi 4. Ünitesi olan DEVRİMLER ÇAĞINDA DEĞİŞEN DEVLET-TOPLUM İLİŞKİLERİ ünitesinin pdf ders notunu indirebilirsiniz.  Not: Bu pdf ders notları yayınevinin izni ile paylaşılmıştır. Ticari amaçla kullanmak ve içerikte değişiklik yaparak başka projelerde kullanmak yasaktır. İyi çalışmalar. DEVRİMLER ÇAĞINDA DEĞİŞEN DEVLET-TOPLUM İLİŞKİLERİ pdf indirmek için tıkla

DEĞİŞEN DÜNYA DENGELERİ KARŞISINDA OSMANLI SİYASETİ (1595-1774) SLAYT

Bu sayfada sizler için hazırladığımız  tarih konu anlatım slaytlarına  yer verdik.Slaytlar yeni müfredata uygun olarak hazırlanmıştır.    DEĞİŞEN DÜNYA DENGELERİ