Ana içeriğe atla

DERS ÇALIŞMA ORTAMI NASIL OLMALI?

Öğrencilerimizin başarılarını etkileyen faktörlerden birisi de ders çalışma ortamlarıdır. Verimli ders çalışabilmek için iyi bir çalışma ortamı şart. İdeal bir çalışma ortamı zamanı etkili kullanmamızı ve dikkatimizi uzun süre korumamızı sağlıyor. Çalışma odamızın fiziki durumu uygun olmazsa bu çalışma isteğinizi ve verimliliğinizi azaltır. Peki etkili bir çalışma ortamı nasıl olmalıdır?
1- Ders çalışma ortamı hazırlanırken mutlaka çalışacak kişinin fikirleri alınmalıdır.

2- Çalışma ortamı sade olmalıdır. Öğrencinin dikkatini dağıtacak şeyler mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Televizyon, resim, telefon, derste kullanmayacaksa bilgisayar gibi. Ayrıca çalışma ortamında öğrencinin dikkatini dağıtacak kişiler olmamalıdır.

3- Odanın ışığı uyku getirmeyecek ve gözü yormayacak düzeyde ve renkte olmalıdır. Sağ elle yazanlar için ışık sol taraftan gelmelidir.

4- Ders ve dinlenme sürelerini takip edebilmek için odada mutlaka saat olmalıdır.

5- Ders çalışılacak ortamın sıcaklığı ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. İdeal sıcaklık 20- 25 derecedir.

6- Mümkünse çalışma ortamı ders dışı faaliyetler için kullanılmamalıdır.

7- Ders çalışma masası pencereden uzak olmalıdır. Pencere dikkatimizi dağıtabilir. Masanın rengi açık ve sade olmalıdır. Çalışılan masa ve sandalye öğrenciye uygun olmalıdır. Oturulan yer çokta rahat olmamalıdır. Koltuk yerine sandalye kullanılmalıdır. Masanın üzerinde sadece derslerle ilgili araç gereçler olmalıdır. Masamız demiz ve düzenli olmalıdır. Ders çalışma masasında mümkünse bir şey yenilip içilmemelidir.

8- Oda sık sık havalandırılmalıdır. Odada oksijenin azalması gerginliğe yol açar.

9- Ders çalışma ortamının rengi önemlidir. Çok koyu renkler karamsarlığa yol açarken çok aydınlık renkler gözleri yorar. Ders çalışılan yerin rengi yeşilin ve mavinin tonları olabilir. Mavi renk sakinliği simgeler. Yeşil renk odaklanmayı kolaylaştırır.

10- Çalışma ortamı sessiz olmalıdır. Müzik dinlenilerek ders çalışmak veriminizi azaltır. Çünkü insan dikkatini aynı anda iki şeye odaklayamaz.

11- Ders çalışmaya ara verdiğinizde televizyon seyretme, Facebook’a girme, uyuma gibi etkinlikler yapmayın. Bunların yerine dinlenirken müzik dinlenilebilir, hafif egzersiz yapılabilir ya da meyve yenilebilir.

Yukarıda sizler için derlediğimiz maddeler kesin kurallar değildir. Her insan farklı ve özeldir. Ders çalışma ortamınızı hazırlarken kendi özelliklerinizi de dikkate almalısınız. İyi çalışmalar.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

GÜNCEL TARİH DERSİ SLAYTLARI ve TYT KURS SLAYTLARI

SLAYTLARIMIZI İNCELEMEDEN KARAR VERMEYİN. 2023 GÜNCEL   ÖRNEK SLAYTLARIMIZ SAYFANIN ALTINDADIR. % 100 YENİ DERS KİTAPLARI İLE UYUMLU YENİ MÜFREDATA UYGUN HARİTA+ GÖRSEL +KODLAMA  + TEST   AKILLI TAHTA İLE % 100 UYUMLU OKUL İÇİN DERS SLAYTLARI (39 SLAYT ve  PDF)   TYT KURS SLAYTLARI (23 SLAYT ve PDF ) NOT: TYT KURS SLAYTLARI 2 FARKLI ŞEKİLDE HAZIRLANDI.  1. DOSYA ESKİ MÜFREDETA GÖRE KRONOLOJİK OLARAK HAZIRLANDI.  2. DOSYA GÜNCEL MÜFREDATA UYGUN OLARAK HAZIRLANDI. NASIL SATIN ALABİLİRİM? TOPLAM: 62 SLAYT /PDF =  250 TL Aşağıdaki iletişim kanallarından bize ulaşarak gerekli bilgileri alabilirsiniz. ÖRNEK SLAYTLARIMIZI İNCELEMEDEN KARAR VERMEYİN TARİH 9 ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA TARİH 10 ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA TYT KURS ÖRNEK SUNU İNCELEK İÇİN TIKLA TARİH 11 ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA  T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA TÜRK KÜLTÜR VE MEDENİYET TARİHİ ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIK

DEĞİŞEN DÜNYA DENGELERİ KARŞISINDA OSMANLI SİYASETİ (1595-1774) SLAYT

Bu sayfada sizler için hazırladığımız  tarih konu anlatım slaytlarına  yer verdik.Slaytlar yeni müfredata uygun olarak hazırlanmıştır.    DEĞİŞEN DÜNYA DENGELERİ

YERLEŞME VE DEVLETLEŞME SÜRECİNDE SELÇUKLU TÜRKİYESİ SLAYT

Bu sayfada sizler için hazırladığımız  tarih konu anlatım slaytlarına  yer verdik.Slaytlar yeni müfredata uygun olarak hazırlanmıştır.Y erleşme ve Devletleşme Sürecinde Selçuklu Türkiyesi sunu su hazırlanırken yeni ders kitabından yararlanılmıştır.  Bu   tarih sunuları   öğrenci