Ana içeriğe atla

İSTİKLAL MARŞI NASIL YAZILDI?


İSTİKLAL MARŞI'NIN YAZILIŞ HİKAYESİ
Bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşı’nı anlamak için onun hangi şartlarda nasıl yazıldığını bilmemiz gerekir. O yıllarda Osmanlı İmparatorluğu dağılmış, ülkemiz yer yer işgal edilmişti. Ulusumuz Anadolu’da Gazi Mustafa Kemal önderliğinde kurtuluş mücadelesine girişmişti. Mehmet Akif İstanbul’da gerek yazılarıyla gerekse verdiği vaazlarla Anadolu’da başlayan milli mücadele hareketini desteklemiştir. Gazi Mustafa Kemal Mehmet Akif’i istiklal mücadelesinin resmi sözcüsü olması için Ankara’ya davet etmiştir. Kafaların karışık olduğu bir dönemde Anadolu’ya geçen Mehmet Akif ülkeyi karış karış gezerek kurtuluş mücadelesine büyük katkı sağlamıştır. 1920 yılında açılan meclise Burdur milletvekili olarak giren Akif çalışmalarını burada da sürdürmüştür. 

Aynı dönemde batı cephesinde kahraman ordumuzun Yunanlılarla olan mücadelesi sürmekteydi. Batı cephesi komutanı İsmet Paşa milli mücadele ruhunu yansıtacak, kahraman askerlerimize güç verecek bir marşın yazılmasını Ankara’ya teklif etti. Bu teklifi yerinde bulan eğitim bakanlığı bir şiir yarışması düzenledi. Kazanana büyük para ödülü verileceği duyuruldu. Yarışmaya 724 eser katılmıştır. Ancak bu eserlerin hiçbiri milli heyecanı yansıtmakta yeterli bulunmaz. İstiklal Marşı, her şairin yazabileceği bir metin değildir. Milletini tanıyan, milletinin değerleriyle bütünleşmiş, istiklal mücadelesine gerçekten inanan bir şair ancak bunu yazabilirdi. Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver yarışmaya katılanlar arasında dönemin en büyük şairlerinden Mehmet Akif Ersoy’un olmadığını gördü. Çünkü Mehmet Akif İstiklal Marşı’nın değerinin parayla ölçülemeyeceğini düşündüğü için yarışmaya katılmadı. Oysaki Akif kıt kanaat geçinebilecek bir gelire sahipti. 5 tane çocuğuna baktığı gibi vefat eden arkadaşının 3 çocuğuna da o bakıyordu. 

Daha önce ödül olduğu için yarışmaya katılmayan Akif ödül almayacağı konusunda Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından ikna edilince yarışmanın bitimine kısa bir süre kala İstiklal Marşı'nı yazdı. 

1 Mart 1921’de mecliste okunan Akif’in şiiri ayakta alkışlanır. Bu şiir okunmasından 11 gün sonra 12 Mart 1921’de İstiklal Marşı olarak kabul edilir. Mecliste, sokaklarda, evlerde kısacası her yerde okunan İstiklal marşı milli mücadeleye yeni bir ruh katmıştır. 

Verilen para ödülünü almayıp hayır kurumlarına bağışlayan Akif, İstiklal Marşını Türk Milletinin büyük bir eseri olarak kabul ettiği için Safahat’a koymamıştır. İşte İstiklal Marşımızın yazılışının öyküsü böyledir. Bizlere düşen en büyük görev Vatanımıza, Bayrağımıza, İstiklal Marşımıza ve Dinimize sahip çıkmak ve bu değerleri yükseltmek için gece gündüz çalışmaktır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

GÜNCEL TARİH DERSİ SLAYTLARI ve TYT KURS SLAYTLARI

SLAYTLARIMIZI İNCELEMEDEN KARAR VERMEYİN. 2023 GÜNCEL   ÖRNEK SLAYTLARIMIZ SAYFANIN ALTINDADIR. % 100 YENİ DERS KİTAPLARI İLE UYUMLU YENİ MÜFREDATA UYGUN HARİTA+ GÖRSEL   + TEST  + ÖZET AKILLI TAHTA İLE % 100 UYUMLU OKUL İÇİN DERS SLAYTLARI (39 SLAYT ve  PDF)   TYT KURS SLAYTLARI (23 SLAYT ve PDF ) NOT: TYT KURS SLAYTLARI 2 FARKLI ŞEKİLDE HAZIRLANDI.  1. DOSYA ESKİ MÜFREDETA GÖRE KRONOLOJİK OLARAK HAZIRLANDI.  2. DOSYA GÜNCEL MÜFREDATA UYGUN OLARAK HAZIRLANDI. NASIL SATIN ALABİLİRİM? TOPLAM: 62 SLAYT /PDF =  300 TL Aşağıdaki iletişim kanallarından bize ulaşarak gerekli bilgileri alabilirsiniz. ÖRNEK SLAYTLARIMIZI İNCELEMEDEN KARAR VERMEYİN TARİH 9 ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA TARİH 10 ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA TYT KURS ÖRNEK SUNU İNCELEK İÇİN TIKLA TARİH 11 ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA  T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA TÜRK KÜLTÜR VE MEDENİYET TARİHİ ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA

YERLEŞME VE DEVLETLEŞME SÜRECİNDE SELÇUKLU TÜRKİYESİ SLAYT

Bu sayfada sizler için hazırladığımız  tarih konu anlatım slaytlarına  yer verdik.Slaytlar yeni müfredata uygun olarak hazırlanmıştır.Y erleşme ve Devletleşme Sürecinde Selçuklu Türkiyesi sunu su hazırlanırken yeni ders kitabından yararlanılmıştır.  Bu   tarih sunuları   öğrenci

DEĞİŞEN DÜNYA DENGELERİ KARŞISINDA OSMANLI SİYASETİ (1595-1774) SLAYT

Bu sayfada sizler için hazırladığımız  tarih konu anlatım slaytlarına  yer verdik.Slaytlar yeni müfredata uygun olarak hazırlanmıştır.    DEĞİŞEN DÜNYA DENGELERİ