Çarşamba

2. DÜNYA SAVAŞI'NDA KAÇ ŞEHİT VERDİK? YA SAVAŞA GİRSEYDİK?

 

1939 yılında başlayıp 1945 yılında sona eren II. Dünya Savaşı'nda  hayatlarını kaybedenlerin sayısının o zamanki dünya nüfusunun yüzde üçünü teşkil ettiğini biliyor muydunuz?

Tarihin en kanlı savaşında 75 ile 85 milyon arasında asker ve sivil hayatını kaybetmiştir.


1951’de yapılan resmî açıklamaya göre, İkinci Dünya Savaşı senelerinde 22 bin 663 askerimiz can vermişti.
Bu sayı Türk Silâhlı Kuvvetleri’nin o senelerdeki mevcudunun binde 6’sı idi.
 
Millî Savunma Bakanı Hulûsi Köymen, Meclis’in 6 Nisan 1951’deki oturumunda  İkinci Dünya Savaşı’nın patladığı 1939’un son dört ayı ile sona erdiği 1945’in ilk beş ayı arasında geçen 5 sene 9 ay 7 gün içerisinde toplam 22 bin 663 askerimizi kaybettiğimizi açıkladı.

Türkiye’de bugün “İsmet Paşa korkaklık etti, şayet savaşa girse idik 12 Ada’yı alırdık, Musul’a tekrar sahip olurduk, hattâ Batı Trakya’yı bile elde edebilirdik” diyen hayalperestler ve bu boş hayallere çok daha daha fazla safdilin dalması için çaba gösterip duranlar var.
 
O senelerin fakir ama aklı başında Türkiye'si takip ettiği tarafsızlık politikası sayesinde yüzbinlerce, belki de milyonlarca vatandaşının can vermesinin önüne geçmiş, taraflardan birinin savaşın ardından “kurtarıcı” rolüne soyunup muhtemel bir işgale kalkışmasına da mâni olmuş fakat sınırlarını bekleyen evlâdlarından 22 bin 663’ünü soğuk, gıdasızlık ve hastalık yüzünden kaybetmiş!
 
Ya bir de girse idik başımıza Allah göstermesin, kimbilir neler gelirdi; onu hayal edin!


Kaynak: Murat Bardakçı/ Habertürk

https://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/2518093-bugun-ikinci-dunya-savasinin-80-yildonumudur-girmedigimiz-bu-savasta-22-bin-663-sehid-verdigimizi-bilir-misiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

EN SON PAYLAŞILAN YAYIN

OSMANLI'YI KAHVEHANELER Mİ BİTİRDİ?