Ana içeriğe atla

YILDIRIM BAYEZİD NASIL ÖLDÜ? YILDIRIM BAYEZİD İNTİHAR MI ETTİ?Yıldırım Bayezid'in ölümü tartışmalı bir konudur.                I. Bayezid'in intihar edip etmediği ile ilgili görüşleri bu yazımızda tartışacağız.

  • Yıldırım Bayezid kimdir
  • İntihar ettiği görüşü
  • Eceliyle öldüğü görüşü
  • Timur’un zulmüne dayanamayarak öldüğü görüşü

Yıldırım Bayezid, Osmanlı Devleti’nin dördüncü padişahıdır.

1402 yılında Ankara Savaşı’nda Timur’a yenilmiş ve esir düşmüştür.

Esaret süresince nasıl öldüğü tartışmalıdır.

Bazı kaynaklar intihar ettiğini, bazıları eceliyle öldüğünü, bazıları da Timur’un zulmüne dayanamayarak öldüğünü iddia etmiştir.

İntihar ettiği görüşü: 

Bu görüşe göre, Yıldırım Bayezid, Timur’un kendisine yaptığı işkencelere ve ailesine uyguladığı zulme dayanamayarak, yüzüğündeki zehri içerek intihar etmiştir. Bu görüşün savunucuları, Osmanlı tarihçileri Aşıkpaşazade ve Neşri’dir. Ancak bu görüşün zayıf bir delile dayandığı ve Yıldırım Bayezid’in dindar bir kişi olarak intihar etmeyeceği ileri sürülmektedir.

Eceliyle öldüğü görüşü: 

Bu görüşe göre, Yıldırım Bayezid, esaret süresince hastalanmış ve ateşli veya bronşit gibi bir hastalık sonucu ölmüştür. Bu görüşün savunucuları, Timur’un tarihçisi Şerefeddin Yezdi, Bizans tarihçileri Dukas ve Halcondylas, Alman gezgin Schiltberger ve Arap tarihçileri İbn Hacer ve İbn Şahne’dir. Bu görüş daha güvenilir kaynaklara dayandığı için daha yaygın kabul görmektedir.

Timur’un zulmüne dayanamayarak öldüğü görüşü: 

Bu görüşe göre, Yıldırım Bayezid, Timur tarafından demir bir kafese konulmuş ve sürekli aşağılanmıştır. Bu durum onun ruhunu kırmış ve yaşama isteğini yitirmesine neden olmuştur. Bu görüşün savunucuları, Bizans tarihçisi Phranzes, Arap tarihçisi İbn Arabşah ve Osmanlı tarihçisi Uruc Bey’dir. Ancak bu görüşün de sağlam bir kanıtı yoktur ve demir kafes rivayeti bir efsane olarak değerlendirilmektedir.

Sonuç:

Yıldırım Bayezid’in esaret süresince nasıl öldüğünün kesin bir cevabı yoktur.

Farklı kaynaklar farklı görüşler ileri sürmüştür.

En güvenilir görüş eceliyle öldüğü yönündedir.

Ancak bu konu hâlâ tarihi bir muamma olarak kalmaya devam etmektedir.

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

2023- 2024 GÜNCEL TARİH DERSİ SLAYTLARI ve TYT KURS SLAYTLARI

SAYFANIN ALTINDAKİ ÖRNEK SLAYTLARIMIZI İNCELEMEDEN KARAR VERMEYİN. BU SENE DEĞİŞEN 9, 10 VE ÖZELLİKLE 11. SINIF DERS KİTABINA GÖRE SLAYTLARIMIZI GÜNCELLEDİK % 100 YENİ DERS KİTAPLARI İLE UYUMLU YENİ MÜFREDATA UYGUN HARİTA+ GÖRSEL  + TEST + ÖZET AKILLI TAHTA İLE % 100 UYUMLU HER ÜNİTE SLAYTI 100 SAYFANIN ÜZERİNDE OKUL İÇİN DERS SLAYTLARI (39 SLAYT ve  PDF)   TYT KURS SLAYTLARI (23 SLAYT ve PDF ) NOT: TYT KURS SLAYTLARI 2 FARKLI ŞEKİLDE HAZIRLANDI.  1. DOSYA ESKİ MÜFREDETA GÖRE KRONOLOJİK OLARAK HAZIRLANDI.  2. DOSYA GÜNCEL MÜFREDATA UYGUN OLARAK HAZIRLANDI.   NASIL SATIN ALABİLİRİM? Tarih9, tarih10, tarih11, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi + TYT Kurs Slaytı SLAYT /PDF =  4 00 TL  WhatsApp / Telegram:  0505 659 58 85 ÖRNEK SLAYTLARIMIZI İNCELEMEDEN KARAR VERMEYİN TARİH 9 ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA TARİH 10 ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA TYT KURS ÖRNEK SUNU İNCELEK İÇİN TIKLA TARİH 11 ÖR

11. SINIF TARİH 4. ÜNİTE | DEVRİMLER ÇAĞINDA DEĞİŞEN DEVLET-TOPLUM İLİŞKİLERİ | GÜNCEL TARİH DERSİ PDF İNDİR

  2022-2023 Eğitim Öğretim yılı hepimiz için hayırlı olsun. Bilgi Sarmal Tarih Zümresi olarak hazırladığımız ders notlarımızı sizlerle paylaşıyorum.  Tamamen mevcut müfredat kazanımlarına uygun, harita ve görsellerin bol kullanıldığı hem öğretmenin hem de öğrencinin işini kolaylaştırmayı amaçlayan bu notlar umarım amaca hizmet eder. Notların devamını sene içinde hazırladıkça paylaşmaya gayret edeceğiz. Aşağıdaki linkten Bilgi Sarmal Yayınları tarafından hazırlanan güncel 11. sınıf tarih dersi 4. Ünitesi olan DEVRİMLER ÇAĞINDA DEĞİŞEN DEVLET-TOPLUM İLİŞKİLERİ ünitesinin pdf ders notunu indirebilirsiniz.  Not: Bu pdf ders notları yayınevinin izni ile paylaşılmıştır. Ticari amaçla kullanmak ve içerikte değişiklik yaparak başka projelerde kullanmak yasaktır. İyi çalışmalar. DEVRİMLER ÇAĞINDA DEĞİŞEN DEVLET-TOPLUM İLİŞKİLERİ pdf indirmek için tıkla

DEĞİŞEN DÜNYA DENGELERİ KARŞISINDA OSMANLI SİYASETİ (1595-1774) SLAYT

Bu sayfada sizler için hazırladığımız  tarih konu anlatım slaytlarına  yer verdik.Slaytlar yeni müfredata uygun olarak hazırlanmıştır.    DEĞİŞEN DÜNYA DENGELERİ