Ana içeriğe atla

ZİHİN (AKIL) HARİTALARI

Zihin (Akıl) HaritalarıZihin haritası bir not alma ve öğrenme tekniğidir. Zihin haritaları uzun bilgilerin sınıflandırılmasında ve daha kolay kavranmasında kullanılır. Bu teknikte Hafızaya alınacak düşünceler uzun cümleler yerine, anahtar kelimelerden oluşur. Bunlar dallarla birleştirilir.Zihin haritası hazırlamak çok kolay ve eğlencelidir. Önce boş bir kağıdın ortasına ana fikir yazılır. Ana fikirden dallar çıkarılarak fikrin ana parçaları yazılır. Ana parçalar yazılırken en fazla üç- dört kelime kullanılmalıdır. Fikrin ana parçalarından çıkarılan oklara da detaylar yazılarak akıl haritası tamamlanır. Akıl haritalarını kağıt kalemle hazırlayabileceğiniz gibi akıl haritası hazırlama programları sayesinde bilgisayarda da hazırlayabilirsiniz. Akıl haritası oluştururken kullanacağınız cümleler sizin cümleleriniz olmalıdır. Cümleleriniz sade ve net olmalıdır. Zihin haritası oluştururken mutlaka renkli kalemler kullanın. Her bir bağı farklı renk kalem kullanarak yazın. Ayrıca akıl haritanızı görsellerle zenginleştirmeyi de unutmayın. İnsan beyni görselleri ve renkli notları daha iyi hatırlar. Zihin haritası tekniğini kullanarak çok uzun metinleri bir sayfaya sığdırabilirsiniz. Bu da size bütün konuyu aynı yerde görme imkanı sağlar. Hazırladığınız zihin haritaları daha sonra tekrar okuduğunuzda çalıştığınız konuyu kolayca hatırladığınızı göreceksiniz. Derslerde zihin haritası tekniği ile not olmak sizlerin başarısını artıracaktır.

Kısaca Zihin Haritası:

  • Beynin düşündüğü gibi öğrenmeyi sağlayan çalışma tekniğidir.
  • Akılda tutulması gereken bilginin bütünlüğünü sağlar.
  • Detayların daha iyi görülmesini sağlar.
  • Beynin sağ ve sol tarafını bir arada kullanmayı sağlar.
  • Kelimelerin resme dönüşmesini sağladığından, bilginin sürekli olarak hatırlanmasına yardımcı olur.
  • Düşüncelerin kağıda döküldüğü somut ve hızlı hatırlama tekniğidir.
  • Tasarımı ve şekilleri kişiye ait olan bilgidir.
7 Adımda Zihin Haritası Nasıl yapılır?


1. Sayfa yatay tutularak ortasından başlanır: Merkezden yapılan başlangıç, beynin özgürce her yöne doğru düşünmesine olanak sağlar.

2. Merkezdeki düşüncenin ifade edilebileceği resim ya da imgeler kullanılır: Bir resimbinlerce kelimenin yerini tutabilir, hayal etmeye, bilgi ve düşünceleri tekrar hatırlamaya
yardımcı olur.

3. Zihin haritasının tamamında renkler kullanılır: Renkler beynin sağ lobunun etkin
olarak çalışmasını ve düşüncelerin daha iyi hatırlanmasını sağlar.

4. Merkez imge ana dallarla ve ana dallara bağlı düşünceler yeni yan dallarla ilişkilendirilir: Beynin çalışmasının temelinde bağlantı kurmak, ilişkilendirmek vardır. Bu nedenle ilişkilendirme, bilgilerin hatırlanmasında önemlidir.

5. Düz çizgiler yerine, kıvrımlı dallar kullanılır: Beyin bir düşünceden diğer düşünceye doğrudan ulaşmadığı için düz çizgiler beyne sıkıcı gelebilir. Ağaç dalları gibi kıvrımlar daha çekicidir ve göze hoş gelir.

6. Her dalda düşünceyi ifade eden bir anahtar kelime kullanılır: Düşünceleri düz yazı biçiminde yazarak beynin ilişkilendirmesi zordur. Fakat dikkat çekici bir anahtar sözcük beyni harekete geçirebilir ve bu sayede o kelimeye ilişkin düşünce hatırlanabilir. Her anahtar sözcük ilişkili olduğu ifadeyi temsil edecek biçimde seçilmelidir.

7. Sayfanın her yerinde imgeler kullanılır: Merkez imgede olduğu gibi, her imge binlerce kelimeyi ifadelendirir; bilginin hatırlanmasını kolaylaştırır ve yaratıcılığı arttırır.


Sizler için www.tarihkursu.com adresinde tarih dersi zihin haritaları paylaştık. Bu tarih akıl haritaları sizleri kısa sürede sınavlara hazırlayacak konuları kolayca hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Öğretmen arkadaşlarımız bu zihin haritalarını etkileşimli tahtada açarak konu anlatımlarında kullanabilirler.Tarih dersi zihin haritalarına ulaşmak için tıklayınız.

Yorumlar

  1. 25 yıllık tarih öğretmeniyim ve bu şekilde bazı çalışmaları yıllarca yapmaya çalıştım Ancak sizin çalışmalarınız oldukça başarılı. Ders anlatımlarımda mutlaka kullanacağım. Çok teşekkür ederim.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

2023- 2024 GÜNCEL TARİH DERSİ SLAYTLARI ve TYT KURS SLAYTLARI

SAYFANIN ALTINDAKİ ÖRNEK SLAYTLARIMIZI İNCELEMEDEN KARAR VERMEYİN. BU SENE DEĞİŞEN 9, 10 VE ÖZELLİKLE 11. SINIF DERS KİTABINA GÖRE SLAYTLARIMIZI GÜNCELLEDİK % 100 YENİ DERS KİTAPLARI İLE UYUMLU YENİ MÜFREDATA UYGUN HARİTA+ GÖRSEL  + TEST + ÖZET AKILLI TAHTA İLE % 100 UYUMLU HER ÜNİTE SLAYTI 100 SAYFANIN ÜZERİNDE OKUL İÇİN DERS SLAYTLARI (39 SLAYT ve  PDF)   TYT KURS SLAYTLARI (23 SLAYT ve PDF ) NOT: TYT KURS SLAYTLARI 2 FARKLI ŞEKİLDE HAZIRLANDI.  1. DOSYA ESKİ MÜFREDETA GÖRE KRONOLOJİK OLARAK HAZIRLANDI.  2. DOSYA GÜNCEL MÜFREDATA UYGUN OLARAK HAZIRLANDI.   NASIL SATIN ALABİLİRİM? Tarih9, tarih10, tarih11, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi + TYT Kurs Slaytı SLAYT /PDF =  4 00 TL  WhatsApp / Telegram:  0505 659 58 85 ÖRNEK SLAYTLARIMIZI İNCELEMEDEN KARAR VERMEYİN TARİH 9 ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA TARİH 10 ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA TYT KURS ÖRNEK SUNU İNCELEK İÇİN TIKLA TARİH 11 ÖR

11. SINIF TARİH 4. ÜNİTE | DEVRİMLER ÇAĞINDA DEĞİŞEN DEVLET-TOPLUM İLİŞKİLERİ | GÜNCEL TARİH DERSİ PDF İNDİR

  2022-2023 Eğitim Öğretim yılı hepimiz için hayırlı olsun. Bilgi Sarmal Tarih Zümresi olarak hazırladığımız ders notlarımızı sizlerle paylaşıyorum.  Tamamen mevcut müfredat kazanımlarına uygun, harita ve görsellerin bol kullanıldığı hem öğretmenin hem de öğrencinin işini kolaylaştırmayı amaçlayan bu notlar umarım amaca hizmet eder. Notların devamını sene içinde hazırladıkça paylaşmaya gayret edeceğiz. Aşağıdaki linkten Bilgi Sarmal Yayınları tarafından hazırlanan güncel 11. sınıf tarih dersi 4. Ünitesi olan DEVRİMLER ÇAĞINDA DEĞİŞEN DEVLET-TOPLUM İLİŞKİLERİ ünitesinin pdf ders notunu indirebilirsiniz.  Not: Bu pdf ders notları yayınevinin izni ile paylaşılmıştır. Ticari amaçla kullanmak ve içerikte değişiklik yaparak başka projelerde kullanmak yasaktır. İyi çalışmalar. DEVRİMLER ÇAĞINDA DEĞİŞEN DEVLET-TOPLUM İLİŞKİLERİ pdf indirmek için tıkla

DEĞİŞEN DÜNYA DENGELERİ KARŞISINDA OSMANLI SİYASETİ (1595-1774) SLAYT

Bu sayfada sizler için hazırladığımız  tarih konu anlatım slaytlarına  yer verdik.Slaytlar yeni müfredata uygun olarak hazırlanmıştır.    DEĞİŞEN DÜNYA DENGELERİ