Cumartesi

ETKİLİ VE YORMAYAN DERS ÇALIŞMA TEKNİĞİ: POMODORO TEKNİĞİ

Bu yazımızda çalışma verimliliğini ve kalitesini artıran aynı zamanda sizi yormayacak bir ders çalışma tekniğinden bahsedeceğiz. Pomodoro tekniği:

Bu teknik kısa süreli çalışma ve bu çalışmayı takip eden kısa süreli molalardan oluşur. Amaç
yorulmadan verimli ders çalışmaktır. Bu teknikte 25 dakika ders çalışılır ve ardından 5 dakika mola verilir. İşte bu 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık molanın toplamına biz 1 pomodoro diyoruz. (25 dk. ders + 5 dk mola = 1 pomodoro)

Bu teknikte 4 pomodoro tamamlandığında 15 ila 30 dakikalık uzun molalar verilir. (30 dk x 4 = 120 dk bir 30 dk mola) Günde 8 ila 16 arası pomodoro tamamlamak ideal bir çalışma süresidir.


25 dakikalık ders çalışma süresinde derse udaklanılır ve asla ders çalışmamızı bölecek durumlara izin verilmez. ( cep telefonu, yeme - içme, televizyon ve geyik muhabbeti gibi.) 5 dakikalık kısa molalarda asla ders düşünülmez. Sadece dinlenilir.

Pomodoro tekniğine uygun haftalık çalışma programları hazırlayın. Hangi gün hangi derse kaç pomodoro çalışacağınızı planınızda belirtin. Bu planı hazırlarken pomodoronun akıllı telefon uygulamasını indirip kullanabilirsiniz. 

Pomodoro akıllı telefon uygulamasını indirerek kendinize çalışma planı hazırlayabilir ve bu plana ne kadar uyduğunuzu takip edebilirsiniz. (Pomodoro Timer Lite)

Yaptığın plan bir şekilde bozulabilir.Bozulan pomodoro seansları senden kaynaklanıyorsa o seansın yanına  (x) işareti koy. Senden kaynaklanmayan bir nedenden dolayı pomodoro seansın bozuluyorsa (-) işareti koy. Her hafta sonu planınızı değerlendirin ve sizi çalışmaktan alıkoyan şeyleri ortadan kaldırın.

Yaptığınız plan sizi yormamalı ve verimli çalışmanızı sağlamalıdır. Eğer pomodoro sayısı size fazla geliyorsa pomodoro sayısını azaltabilirsiniz. Tam tersi pomodoro sayısı az geliyorsa pomodoro sayısını artırabilirsiniz. Amacımız size uyan, sizi yormayan ve verimli çalışmanızı sağlayacak bir çalışma planı hazırlamaktır.

Pomodoro Timer Lite Uygulaması

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tatkovlab.pomodorolite&hl=tr

Pomodoro Technique®, 80'li yılların sonunda geliştirilen popüler bir zaman yönetimi tekniğidir. Gerçekten çok basit. Çalışmalarınızı kısa molalarla 25 dakika aralıklara bölüyorsunuz.

Şu şekilde çalışır:
1) Yapılacak şeylerin bir listesini oluşturun
2) Üzerinde çalışılacak görevi seçin
3) Pomodoro 25 dakikalık bir zamanlayıcı başlatacak
4) Zamanlayıcı bitene kadar göreviniz üzerinde çalışın.
5) 3-5 dakikalık kısa bir mola verin, vücudunuzu ve zihninizi rahatlatın
6) Her 4 Pomodoro daha uzun süre mola verir (10-30 dakika)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

EN SON PAYLAŞILAN YAYIN

OSMANLI'YI KAHVEHANELER Mİ BİTİRDİ?