Ana içeriğe atla

ETKİLİ VE YORMAYAN DERS ÇALIŞMA TEKNİĞİ: POMODORO TEKNİĞİ

Bu yazımızda çalışma verimliliğini ve kalitesini artıran aynı zamanda sizi yormayacak bir ders çalışma tekniğinden bahsedeceğiz. Pomodoro tekniği:

Bu teknik kısa süreli çalışma ve bu çalışmayı takip eden kısa süreli molalardan oluşur. Amaç
yorulmadan verimli ders çalışmaktır. Bu teknikte 25 dakika ders çalışılır ve ardından 5 dakika mola verilir. İşte bu 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık molanın toplamına biz 1 pomodoro diyoruz. (25 dk. ders + 5 dk mola = 1 pomodoro)

Bu teknikte 4 pomodoro tamamlandığında 15 ila 30 dakikalık uzun molalar verilir. (30 dk x 4 = 120 dk bir 30 dk mola) Günde 8 ila 16 arası pomodoro tamamlamak ideal bir çalışma süresidir.


25 dakikalık ders çalışma süresinde derse udaklanılır ve asla ders çalışmamızı bölecek durumlara izin verilmez. ( cep telefonu, yeme - içme, televizyon ve geyik muhabbeti gibi.) 5 dakikalık kısa molalarda asla ders düşünülmez. Sadece dinlenilir.

Pomodoro tekniğine uygun haftalık çalışma programları hazırlayın. Hangi gün hangi derse kaç pomodoro çalışacağınızı planınızda belirtin. Bu planı hazırlarken pomodoronun akıllı telefon uygulamasını indirip kullanabilirsiniz. 

Pomodoro akıllı telefon uygulamasını indirerek kendinize çalışma planı hazırlayabilir ve bu plana ne kadar uyduğunuzu takip edebilirsiniz. (Pomodoro Timer Lite)

Yaptığın plan bir şekilde bozulabilir.Bozulan pomodoro seansları senden kaynaklanıyorsa o seansın yanına  (x) işareti koy. Senden kaynaklanmayan bir nedenden dolayı pomodoro seansın bozuluyorsa (-) işareti koy. Her hafta sonu planınızı değerlendirin ve sizi çalışmaktan alıkoyan şeyleri ortadan kaldırın.

Yaptığınız plan sizi yormamalı ve verimli çalışmanızı sağlamalıdır. Eğer pomodoro sayısı size fazla geliyorsa pomodoro sayısını azaltabilirsiniz. Tam tersi pomodoro sayısı az geliyorsa pomodoro sayısını artırabilirsiniz. Amacımız size uyan, sizi yormayan ve verimli çalışmanızı sağlayacak bir çalışma planı hazırlamaktır.

Pomodoro Timer Lite Uygulaması

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tatkovlab.pomodorolite&hl=tr

Pomodoro Technique®, 80'li yılların sonunda geliştirilen popüler bir zaman yönetimi tekniğidir. Gerçekten çok basit. Çalışmalarınızı kısa molalarla 25 dakika aralıklara bölüyorsunuz.

Şu şekilde çalışır:
1) Yapılacak şeylerin bir listesini oluşturun
2) Üzerinde çalışılacak görevi seçin
3) Pomodoro 25 dakikalık bir zamanlayıcı başlatacak
4) Zamanlayıcı bitene kadar göreviniz üzerinde çalışın.
5) 3-5 dakikalık kısa bir mola verin, vücudunuzu ve zihninizi rahatlatın
6) Her 4 Pomodoro daha uzun süre mola verir (10-30 dakika)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

2023- 2024 GÜNCEL TARİH DERSİ SLAYTLARI ve TYT KURS SLAYTLARI

SAYFANIN ALTINDAKİ ÖRNEK SLAYTLARIMIZI İNCELEMEDEN KARAR VERMEYİN. BU SENE DEĞİŞEN 9, 10 VE ÖZELLİKLE 11. SINIF DERS KİTABINA GÖRE SLAYTLARIMIZI GÜNCELLEDİK % 100 YENİ DERS KİTAPLARI İLE UYUMLU YENİ MÜFREDATA UYGUN HARİTA+ GÖRSEL  + TEST + ÖZET AKILLI TAHTA İLE % 100 UYUMLU HER ÜNİTE SLAYTI 100 SAYFANIN ÜZERİNDE OKUL İÇİN DERS SLAYTLARI (39 SLAYT ve  PDF)   TYT KURS SLAYTLARI (23 SLAYT ve PDF ) NOT: TYT KURS SLAYTLARI 2 FARKLI ŞEKİLDE HAZIRLANDI.  1. DOSYA ESKİ MÜFREDETA GÖRE KRONOLOJİK OLARAK HAZIRLANDI.  2. DOSYA GÜNCEL MÜFREDATA UYGUN OLARAK HAZIRLANDI.   NASIL SATIN ALABİLİRİM? Tarih9, tarih10, tarih11, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi + TYT Kurs Slaytı SLAYT /PDF =  4 00 TL  WhatsApp / Telegram:  0505 659 58 85 ÖRNEK SLAYTLARIMIZI İNCELEMEDEN KARAR VERMEYİN TARİH 9 ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA TARİH 10 ÖRNEK SUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLA TYT KURS ÖRNEK SUNU İNCELEK İÇİN TIKLA TARİH 11 ÖR

11. SINIF TARİH 4. ÜNİTE | DEVRİMLER ÇAĞINDA DEĞİŞEN DEVLET-TOPLUM İLİŞKİLERİ | GÜNCEL TARİH DERSİ PDF İNDİR

  2022-2023 Eğitim Öğretim yılı hepimiz için hayırlı olsun. Bilgi Sarmal Tarih Zümresi olarak hazırladığımız ders notlarımızı sizlerle paylaşıyorum.  Tamamen mevcut müfredat kazanımlarına uygun, harita ve görsellerin bol kullanıldığı hem öğretmenin hem de öğrencinin işini kolaylaştırmayı amaçlayan bu notlar umarım amaca hizmet eder. Notların devamını sene içinde hazırladıkça paylaşmaya gayret edeceğiz. Aşağıdaki linkten Bilgi Sarmal Yayınları tarafından hazırlanan güncel 11. sınıf tarih dersi 4. Ünitesi olan DEVRİMLER ÇAĞINDA DEĞİŞEN DEVLET-TOPLUM İLİŞKİLERİ ünitesinin pdf ders notunu indirebilirsiniz.  Not: Bu pdf ders notları yayınevinin izni ile paylaşılmıştır. Ticari amaçla kullanmak ve içerikte değişiklik yaparak başka projelerde kullanmak yasaktır. İyi çalışmalar. DEVRİMLER ÇAĞINDA DEĞİŞEN DEVLET-TOPLUM İLİŞKİLERİ pdf indirmek için tıkla

DEĞİŞEN DÜNYA DENGELERİ KARŞISINDA OSMANLI SİYASETİ (1595-1774) SLAYT

Bu sayfada sizler için hazırladığımız  tarih konu anlatım slaytlarına  yer verdik.Slaytlar yeni müfredata uygun olarak hazırlanmıştır.    DEĞİŞEN DÜNYA DENGELERİ